تربیت جنسی کودکان

تربیت جنسی کودکان

یکی از مسائل مهم تربیت، تربیت جنسی کودکان است. توضیح این موضوع روش‌های مختلفی دارد اما والدین باید اطلاعات خود را بیشتر نمایند، اگر قصد دارید مسائل جنسی را برای کودک خود توضیح دهید تا انتها مطلب همراه ما باشید.

از چه سنی درباره مسائل جنسی کودکان با آن‌ها صحبت کنیم؟

باتوجه به تحقیقات صحبت درباره مسائل جنسی از سن ۳تا ۵ سالگی شروع می‌گردد. کودکان در این سن بسیار کنجکاو هستند. در نظر داشته باشید کودکان آموزش جنسی را از والدین دریافت کنند زیرا دریافت این اطلاعات از اطرافیان و دوستان ممکن است غلط باشد.

ذهن کودکان کنجکاو است، اگر دقت کرده باشید از یک سنی شروع به دکتر بازی می‌کنند زیرا به تفاوت‌های خود و جنس مخالف پی برده اند. ممکن است درک درستی از این موضوع نداشته باشند اما ذهنشان در این موضوع کنجکاو شده و به دنبال حل مسئله می‌گرد.

آموزش مسائل جنسی به کودکان

جهت توضیح می‌بایست محیط امن را برای صحبت فراهم نمایید، این امر سبب می‌شود تا کودک تمامی سوالاتی که ذهنش را درگیر کرده بپرسد.

به سوالات جنسی کودکان چگونه پاسخ دهیم؟

عموما از سن ۳ سالگی کنجکاوی‌های کودکان راجع به مسائل جنسی شروع می‌شود. برخی از پدر و مادرها در برابر سوالات جنسی کودکان تند و خشن پاسخ داده و واکنش‌های عصبی را از خود نشان می‌دهند. کودکان گاهی اوقات در هنگام سوالات جنسی فکر می‌کنند کارشان به دور از ادب است، در این صورت والدین باید به درست‌ترین روش عمل کنند که در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

مرحله اول، صمیمت با کودک است زیرا در این شرایط  او سوالات خود را از پدر و مادر می‌پرسد. جهت پاسخ به سوالات جنسی، نیازی به توضیح کامل و جزئیات نیست. به هیچ عنوان با حالات عصبی و پرخاشگری با کودک صحبت نکنید، پاسخ صمیمانه سبب می‌گردد تا فرزندتان به سراغ نفرات دیگر جهت پاسخ به سوالاتش نرود.

هیچ مشکلی ندارد که با پاسخ شما، کودک سؤال‌های بیشتری برایش ایجاد شود. در صورت به ‌وجودآمدن هر سؤال دیگری در جواب پاسخ شما بهتر است با همان لحن ساده و کودکانه که در یک قالب غیرجنسی می‌باشد پاسخ دهید.

برای اطلاعات بیشتر راجع به نحوه گفت و گو و اطلاعات کامل‌تر می‌توانید از کتاب‌های مختلف و پادکست‌ها استفاده نمایید. همچنین به شما بسته تربیت جنسی کودکان را پیشنهاد می‌دهیم تا ارتباط موثر و کامل‌تری با کودک بر قرار نمایید و به سوالات فرزندتان باتوجه به سن کودک پاسخ دهید.

چه نکاتی هنگام تربیت جنسی کودکان باید آموزش داده شود؟

بازه سنی خاص برای برخی از کودکان سوال پیش می آید. اگر به این سوالات پاسخ داده نشود، سوالات بزرگتری پیش خواهد آمد. در این صورت کودک مکان‌های نادرست را برای پاسخ دهی انتخاب می‌کند. برخی نکاتی که باید آموزش داده شود عبارت‌اند از:

•        در سن سه سالگی کودک باید متوجه اندامی از بدنش شود که نباید دیگران لمس کنند.

•       کودک باید پس از سه سالگی با لباس زیر به حمام وارد شود.

•       پدر و مادرها باید در هنگام ورود به اتاق در بزنند تا کودک با حریم خصوصی آشنا شود.

•       کودک باید بداند سوالات خود را از والدین یا معلمین بپرسد.

•       شوخی‌های غیر صحیح جنسی باید آموزش داده شود.

•       لباس زیرها می‌بایست از سایر لباس‌ها جدا گردد.

آموزش های جنسی به کودک

چرا والدین از سوالات جنسی کودک دوری می‌کنند؟

بعضی از والدین گمان می‌کنند نباید راجع به مسائل جنسی صحبت کنند، در حالی که این تفکر اشتباه است.

برخی دیگر احساس می‌کنند با توضیح این موضوع ذهن کودک بیشتر درگیر می‌شود در حالی که این امر ضروری است.

گروهی دیگر معتقدند این مسئله از نظر عرف جامعه مشکل دارد و در نتیجه نباید منتقل شود.

بعضی از والدین آگاهی از سن شروع آموزش‌ها ندارند.

هرگونه‌عدم اطلاعات می‌تواند باعث ضربات روحی به کودک شود، باتوجه به اهمیت این موضوع باید والدین اطلاعات خود را کامل نمایند. با نزدیک شدن و دوست شدن با کودکان می‌توان بسیاری از مخاطرات را دور کرد.

مهم‌ترین اصول تربیت جنسی کودکان

والدین باید در مورد بغل و بوسیدن به زور کودک صحبت کنند و آموزش دهند در برابر کارهایی که دوست ندارند قاطعانه نه بگویند.

به کودک یاد دهید وقتی وارد مکانی می‌شود حتما در بزند و جهت تفهیم این مسئله خودتان همیشه این کار را انجام هید. در هنگام تربیت جنسی کودک، برهنه نباشید و در هنگام حمام با کودک حتما از لباس زیر استفاده نمایید.

پس از شش ماهگی سعی کنید اتاق کودک را جدا نمایید و کودک با خودتان در یک اتاق نباشد.

از فیلم‌هایی که مناسب نیستند در هنگام حضور کودک دوری کنید زیرا رسانه‌ها جزو تاثیر گذارترین عوامل هستند.

با کودکانی که در معرض پیام‌های جنسی هستند چگونه برخورد کنیم؟

هیچ گاه حس ناامنی را در کودک ایجاد نکنید و رفتارهای خشن وعصبی را از خود نشان ندهید زیرا در این شرایط فشار بر روی کودک زیاد است و با این رفتار ها، کودک تحت فشار بیشتری قرار می‌گیرد.

در هیچ شرایطی کودک را راجع به این موضوع تنبیه نکنید و سعی کنید مسئله را خودتان مدیریت نمایید. صمیمیت باعث امنیت و اعتماد بیشتر کودک می‌گردد، ثبات رفتاری را حتما رعایت نمایید تا بتوانید بیشتر کودکتان را همراهی کنید.

تربیت جنسی کودکان بسیار اهمیت دارد و اگر نادیده گرفته شود امکان دارد در آینده برای کودک مشکلات متعددی وجود آورد. به شما پیشنهاد می‌کنیم جهت تربیت جنسی فرزند عزیزتان از بسته آموزشی تربیت جنسی استفاده نمایید.

جامعه امروزی با گذشته بسیار متفاوت است به همین علت نباید مقایسه‌ای بین کودکان دیروز و کودکان امروز صورت گیرد. تربیت اشتباه کودک، یک نسل را در خطر می‌اندازد پس با تربیت صحیح کودک می‌توانید یک نسل موفق و سالم به جامعه تحویل دهید.

چگونه مسائل جنسی به کودکان توضیح داده شود؟

روان شناس کودک

هنگام مطرح کردن سوالات کودک، سرزنش نداشته باشید و پاسخ سوالات را به تاخیر نندازید.

راجع به لذت بخش بودن رابطه اصلا با کودک صحبت نکنید و متناسب با سن کودک پاسخ دهید.

در سن مناسب شروع کنید به معرفی اعضای بدن کودک تا با آن‌ها آشنا شود. جهت انتقالات و تربیت جنسی کودک به سن او توجه نمایید، زیرا رده سنی در ارائه اطلاعات بسیار با اهمیت است.

جهت تهیه دوره تربیت جنسی کلیک نمایید.

جمع‌بندی

در این مقاله به تربیت جنسی کودکان و نحوه انتقال اطلاعات جنسی به کودکان پرداختیم تا شما عزیزان بتوانید با روش‌های درست و اصولی به کودک خود آموزش دهید. در نظر داشته در صورت‌عدم اطلاعات کودک در آینده ممکن است دچار مشکلات مختلف شود.

رسانه‌ها نقش مهمی در تربیت جنسی کودکان دارند، پس نیاز می‌باشد تا والدین اطلاعات خود را در این زمینه بیشتر کنند و با کودک باتوجه به سنش رفتار شود. جهت اطلاعات بیشتر شما می‌توانید با مجموعه استاد کامران صاحبی ارتباز برقرار نمایید.

فرزندانی که نسبت به مسائل جنسی به صورت درست و اصولی آگاهی پیدا می‌کنند از اعتماد بنفس بالاتری بهره می‌برند و می‌توانند در جامعه عملکرد بهتری داشته باشند.

 

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف ویژه 55 درصدی بسته جامع تربیت فرزند فقط برای 100 نفر اول
6.000.000 تومان
2.700.000 تومان فقط برای 100 نفر