سن مناسب استفاده از موبایل در کودکان

سن مناسب استفاده از موبایل در کودکان

همیشه برای والدین این سوال مطرح می‌شود که زمان و سن مناسب استفاده از موبایل در کودکان و نوجوانان چه سنی است؟ در مورد این سوال ممکن است پاسخ‌های زیادی مطرح شود. از ابتدا باید به یاد داشته باشید که در همه جای دنیا برای هر ابزار یک رنج سن قانونی هم برای آن در نظر گرفته می‌شود. در تمام دنیا ممکن است این رنج سنی روی محصول و یا ابزار نوشته شده یا این که هیچ قانون نوشته شده‌ای در کار نباشد.

از چه سنی برای فرزندان گوشی موبایل بخریم؟

تصور کنید که شما قصد سپردن کبریت را به کودک ۳ساله خود دارید و بسته‌بندی کبریت در مورد رِنج سنی استفاده موضوعی ذکر نشده است.

مثال دیگر که شاید ملموس‌تر باشد، چاقو است. اگر توجه نمایید روی هیچ کدام از بسته‌بندی‌های چاقوهایی که در بازار تهیه می‌کنید بازه سنی برای استفاده از آن در نظر گرفته نشده است، اما همه بزرگ ترها تشخیص می‌دهند که کودک با استفاده از چاقو به خود آسیب وارد می‌کند.

حال به مثال‌های زیر توجه نمایید تا بیشتر مفهوم سن مناسب استفاده از موبایل را درک کنیم.

مثال: بازه سنی استفاده از خودرو پس از ۱۸ سال و با دریافت گواهینامه است. برای ازدواج، پسران زیر ۱۵ سال امکان عقد دختر یا زن را ندارند. سن قانونی رای دادن، سن قانونی تبادلات بانکی و حساب باز کردن در بانک نیز ۱۸ سالگی است.

اما چرا برای تلفن همراه رده سنی تعیین نشده است؟ آیا تلفن همراه سن قانونی ندارد؟ سن مناسب استفاده از موبایل مشخص نیست؟

دقت کنید که گوشی همراه سن قانونی دارد. در ایران البته هیچ قانونی راجع به سن استفاده از موبایل وجود ندارد اما در اتحادیه اروپا سن قانونی استفاده از گوشی موبایل بالای ۱۶ سال است. یعنی تا زیر ۱۶ سال، به نوجوانان و کودکان موبایل داده نخواهد شد. حتی بعد از این سن، گوشی همراه به صورت آزمایشی به کودکان داده می‌شود. در این رنج از ۱۶ تا ۱۸ سالگی ما با دوره‌ای تحت عنوان نظارت مواجه هستیم.

اعتیاد به موبایل در کودکان

شرایط استفاده از موبایل بعد از ۱۶ سالگی در کودکان

مدت زمان، نحوه و شرایط استفاده از گوشی همراه در کودکان و نوجوانان در این رده سنی مورد بررسی قرار می‌گیرد. کودکان در سن ۱۶ سالگی نباید بیش از حد گوشی در دست داشته باشند و در مواقع تفریح یا فعالیت‌های کاری استفاده نمایند.

همانطور که دانستیم در اتحادیه اروپا، سن مناسب استفاده از موبایل ۱۶ سالگی است. اما در ایران قضیه کاملا متفاوت است و کودکان بسیار کوچک‌تر نیز از موبایل استفاده می‌کنند. دیده شده برای جشن تولد کودک سه ساله، موبایل و تبلت خریداری می‌گردد اما تفاوت افکار، می‌تواند دردسرساز باشد اما از آن بدتر الگو گرفتن از افکار اطرافیان و روند زندگی کسانی است که بدون تفکر رفتاری را انجام می‌دهند.

اگرچه ما در دنیای تبادل اطلاعات زندگی می‌کنیم، اما بیشتر افراد به اطلاعات و ساختار محصولی که از آن استفاده می‌کنند دقت ندارند.

تفاوت زمان مناسب استفاده از موبایل در خارج و ایران

آموزش استفاده از موبایل در کودکان

شاید به بیان ساده بتوان گفت که چشم و هم چشمی‌ها اصلی‌ترین مسئله تفاوت در ایران است. زمان مناسب استفاده از موبایل هیچ قانونی ندارد، البته در مورد ایران و زمان مناسب استفاده از موبایل در داخل ایران کمی قضیه متفاوت است.

ما حتی می‌توانیم رده سنی استقاده از موبایل در ایران را تا سن ۲۰ سال افزایش دهیم، اما چرا این تفاوت وجود دارد؟

احتمالا این سوال برای شما هم مطرح می‌شود که چرا زمان مناسب استفاده از موبایل در ایران و خارج با هم فرق دارد؟ در واقع تفاوت فرهنگی و باز بودن گستره فرهنگی موضوعی است که سبب ایجاد این تفاوت می‌شود. اجازه دهید این موضوع را با یک رویه دیگر هم توضیح دهیم، در واقع دلیل ایجاد این تفاوت این است که در ایران برخورد با جنس مخالف تا سن ۱۸ سالگی به طور معمول صورت نمی‌پذیرد اما در کشورهای خارجی دانشگاه‌ها و مدارس از همان ابتدا به صورت مختلط است.

استفاده از گوشی موبایل تا چه سنی در کودکان باید کنترل شود؟

ایجاد قوام، بهتر شدن زمینه افکار، حضور در دانشگاه و خودشناسی سبب می‌شود که شما بتوانید رنج مناسب را برای زمان مناسب استفاده از موبایل برای فرزند خود شناسایی کنید. عقیده بسیاری از پدر و مادرها این است که زمان مناسب استفاده از موبایل رنج پایین‌تر است.

قوانین باید به درستی برای کودکان مشخص و با آن‌ها در مورد هنجارها صحبت شود. در واقع افکار تمامی کودکان در همان ابتدا بر پایه رفتارهای پدر و مادر شکل می‌گیرد، کافی است که در همان ابتدا و در زمان کودکی، در مورد آنچه که باید بیان کنید و صحبت‌های لازم را با فرزند خود داشته باشید.

جدا کردن کودکان از تلفن موبایل

تغییر افکار و آماده‌سازی برای آموختن به کودک

در دنیای تکنولوژی، ما با عبارتی تحت عنوان فرمت یا قالب‌سازی دوباره مواجه هستیم. شما می‌توانید در یک رنج مشخص سنی، این کار را در قبال فرزند خود انجام دهید. برای این کار می‌توانید اطلاعاتی را از ذهن آن‌ها پاک کنید. البته لازم است پیش از آن اطلاعات خود را بازنشانی کنید. با تکیه بر این موضوع، اطاعت‌پذیری تا حد زیادی می‌تواند مفید واقع شود.

نتیجه گیری

زمانی که دنیای پیشرفته و کشورهای جهان اول استفاده از موبایل را با یک رنج سنی خاص معین کرده است، شما هم باید از این روند پیروی کنید. شرایط استفاده از تکنولوژی نظارت‌ها و فیلترگذاری‌های خاص خود را دارد و باید با دقت ویژه‌ای اجرا شود همچنین جهت اطلاعات بیشتر راجع به موضوع سن مناسب استفاده از موبایل می‌توانید با مجموعه استاد کامران صاحبی ارتباط برقرار نمایید.

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف ویژه 55 درصدی بسته جامع تربیت فرزند فقط برای 100 نفر اول
6.000.000 تومان
2.700.000 تومان فقط برای 100 نفر