مهم ترین راهکار های افزایش تمرکز کودک

راهکار افزایش تمرکز در کودک

به طور طبیعی کودکان با انرژی و کنجکاو هستند که دلیل اصلی آن تمرکز است. هنگامی که کودک فعالیتی را بر عهده می گیرد و آن فعالیت سرگرم کننده نباشد ممکن است به سرعت خسته شود و در مواقعی کودک خود را سرگرم فعالیت های دیگر می کند. تا کنون راهکار‌های مختلفی توسط کارشناسان و روانشناسان حوزه تربیت کودک ارائه شده است که در این مقاله به بررسی بهترین و مهم‌ترین راه‌های افزایش تمرکز کودک خواهیم پرداخت.

بهترین و مهم ترین راهکار های افزایش تمرکز

بازی ها عموما سبب جالب توجه در کودک می گردند و با بازی ساعت ها سرگرم خواهند شد. سعی کنید از ابزار هایی مانند: تبلت، رایانه و گوشی استفاده نکنید و بازی های معمولی و سرگرم کننده که فکر و تمرکز کودک را به خود جلب می کند انجام دهید.

طبق مطالعات انجام گرفته شده ابزار های رایانه ای تمرکز و هوش کودکان را کاهش می دهند، اگر قصد دارید این ابزار ها را از کودک دور نمایید به شما پیشنهاد می دهیم از بسته آموزشی گوشی و مضرات آن استفاده نمایید.

بازی های فکری برای کودک تهیه نمایید.

بازی های افزایش تمرکز در کودک

از توانایی هایی کودک برای تمرکز بیشتر بهره بگیرید و بازی های سرگرم کننده و فکری را تهیه کنید.

پازل ها جزو بهترین ابزار هایی هستند که می توان بهره برد. برخی از این پازل ها عبارت اند از: پازل کلمات متقاطع، پازل اره ای و پازل تصویری

پیدا کردن قطعات پازل ها سبب تقویت حافطه و افزایش تمرکز می گردد.

ترتیب گذاری جهت بالا بردن تمرکز

پیوند دهی بین اشیا و حروف نیز یکی از راه های افزایش تمرکز در کودکان می گردد و برای کودکانی که مشکل عدم تمرکز دارند بیار مناسب است.

صندلی بازی، راه افزایش تمرکز در کودک!

چالش های صندلی بازی، نشست ها و فرود ها باعث افزایش تمرکز در کودکان می گردد.

مجسمه سازی، یکی از راه های افزایش تمرکز

جذاب ترین روش در افزایش تمرکز در کودکان، مجسمه سازی است. کودکان با مجسمه سازی می توانند اشکال های مختلفی را خلق کنند و یا شخصیت های جدید بسازند. از طریق مجسمه سازی مغز کودک به کار گرفته می شود، این امر سبب تقویت حافظه و افزایش تمرکز می گردد.

افزایش تمرکز کودک

جهت افزایش تمرکز کودک، محیط مناسبی را فراهم نمایید.

برخی از کودکان در محیط های آرام و ساکت تمرکز می کنند و والدین جهت فهمیدن این موضوع می بایست در محیط های مختلف به رفتار های کودک توجه کننند.

همچنین استفاده از ابزار آلات موسیقی و نورپردازی به تنطیم و افزایش تمرکز بسیار کمک می کند.

از ابزار ها جهت بالا بردن تمرکز بهره ببرید.

اگر قصد دارید تمرکز کودک خود را افزایش دهید از لوازم جانبی هایی مانند: تلوزیون، تلفن همراه و تبلت دوری کنید.

ابزار هایی مانند: کتاب های تمرینی، کتاب های درسی، مداد رنگی بسیار در این زمینه تاثیر گذار است. بهره گیری از این ابزار ها باعث می شود تا مدیریت زمان کودک را کشف کنید و در مرحله های مختلف از آن کمک  بگیرید.

غذا های سالم را فراموش نکنید.

مصرف غذا های سالم بسیار به هوش و تمرکز کودکان بستگی دارد. مصرف غذا های مضر در سلامت جسمی و ذهنی کودکان اصر گذار است. غذا هایی مانند: تخم مرغ، گوشت و بادام هوش کودک را افزایش می دهند.

بالا بردن تمرکز کودکان با روش های یادگیری بصری؛ شنوایی، جنبشی

بچه ها به روش های متفاوتی یاد می گیرند و اطلاعات را برای خود پردازش می کنند. برخی از کودکان وقتی چیزی را میبینند یاد می گیرند، برخی وقتی می شنوند و بعضی دیگر هنگامی که چیزی را لمس کنند. در نظر داشته باشید جهت افزایش تمرکز فرزندتان ابتدا کشف کنید با کدام یک از این روش ها بهتر یاد می گیرد.

یادگیری و افزایش تمرکز با نقاشی

تمرکز کودکان با رنگ آمیزی و نقاشی ها بیشتر می گردد. کودک در هنگام رنگ آمیزی سعی می کند از خطوط بیرون نزد و همین امر باعث افزایش تمرکز خواهد شد. بسیاری از روانشناسان معتقدند نقاشی جزو اثر گذار ترین سرگرمی ها در کودکی است.

افزایش تمرکز کودک با نقاشی

آماده کردن فلش کارت جهت افزایش یادگیری

عموما کودکان با در دسترس داشتن فلش کارت می توانند یادگیری بهتری را تجربه کنند. درک و یادگیری با استفاده از فلش کارت ها برای کودک بسیار راحت است.

چگونه کودک را به انجام تکالیف عادت دهیم؟

چرت های کوتاه و استراحت کوتاه مدت، فعالیت دوباره مغز و تمرکز را بهبود می بخشد. اکثر کودکان پس از چرت کوتاه عملکرد بهتری را دارند.

وظایف کودک را به قسمت های کوچک تر تقسیم کنید زیرا این کار باعت تقویت اعتماد بنفس و حس بهتر در کودک می گردد.

برخی از فعالیت هایی که در یادگیری اثر دارند عبارت اند از:

  • تکرار مکرر
  • خواندن با صدای بلند
  • موسیقی های بی کلام و آرامش بخش

جمع بندی

هر مهارتی می تواند باتوجه به فعالیت کاهش و یا افزایش یابد، مهارت تمرکز نیز از این قاعده مستثنی نیست. در این مقاله به بررسی بهترین و مهم ترین راهکار های افزایش تمرکز کودک پرداختیم تا شما عزیزان از راه های مختلف بتوانید توانایی های کودک خود را افزایش دهید. همچنین جهت اطلاعات بیشتر می توانید با مجموعه استاد کامران صاحبی ارتباط برقرار نمایید.

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف ویژه 55 درصدی بسته جامع تربیت فرزند فقط برای 100 نفر اول
6.000.000 تومان
2.700.000 تومان فقط برای 100 نفر