سن خرید موبایل برای کودکان

اغلب والدین احساس می کنند گوشی همراه ابزاری ضروری برای کودکان است و با  استفاده از گوشی کودک به روز خواهد شد. در سنین پایین استفاده از این ابزار برای کودکان نه تنها هیچ فایده ای ندارد بلکه بسیار مضر خواهد بود که در این مقاله به بررسی سن خرید موبایل برای کودکان می پردازیم.

پدر و مادر ها باور دارند کودک با موبایل راحت تر می تواند ارتباط ایجاد کند. بر اساس تحقیقات حدود  درصد از دختران پس از سال سوم ابتدایی مالک گوشی تلفن همراه شده اند.

این روز ها اگر به کودکان دقت نمایید متوجه خواهید شد زندگی آن ها به این ابزار گره خورده است.

سن استفاده از موبایل در کودکان

گوشی تلفن همراه برای کودکان ممنوع است. خصوصا کودکان 18 ماه تا 2 سال، زیرا بسیار بر ذهن و افکار کودک تاثیر مخرب دارد.

در سن 4 تا 6 سالگی ممنوعیت استفاده از گوشی برای کودکان وجود دارد و کارشناسان کودک پیشنهاد می کنند از گوشی تلفن همراه حداکثر یک ساعت در این بازه سنی استفاده گردد. در صورتی که کودک در این سن از گوشی استفاده کند این عمل می تواند منجر به عادت شود. مغز کودکان دسته بندی شده است و با گوشی تلفن همراه کودک به اعتیاد دچار خواهد شد. همچنین ما به شما پیشنهاد می دهیم تا از بسته آموزشی گوشی و مضرات آن استفاده کنیم.  

آسیب های روانی تلفن شاخه های روانی و جسمی را در بر می گیرد. از مهم ترین آسیب های گوشی ضعف بینایی در کودکان است.

سن استفاده از موبایل برای کودکان

تهیه موبایل اشتراکی برای کودکان ۷ تا ۱۰ سال 

در این محدوده سنی، زمانی که کودکان وارد مدرسه می شوند، نیاز به تلفن های هوشمند برای بهره مندی از آموزش آنلاین وجود دارد. در این شرایط روانشناسان استفاده از گوشی هوشمند، لپ تاپ یا تبلت را به صورت عمومی و مشترک در منزل پیشنهاد می کنند و زمان استفاده از آن مشخص است. اگر نیاز دارید با فرزندتان در ارتباط باشید و باید مکان او را بدانید، می توانید یک تلفن همراه معمولی به او بدهید که فقط توانایی برقراری تماس را دارد. جالب است بدانید که حتی سازندگان وسایل الکترونیکی مانند استیو جابز (بنیانگذار اپل) و بیل گیتس (مدیر سابق مایکروسافت) به فرزندان خود اجازه استفاده از وسایلی را که خودشان در تولید آنها در سنین جوانی داشتند، نمی دادند.

استفاده کودک از شبکه های اجتماعی است. است. در این محدوده سنی استفاده از شبکه های اجتماعی باید ممنوع شود. کودکان در این سن نمی توانند عواقب و خطرات احتمالی انتشار عکس های آنلاین را ارزیابی کنند. بنابراین احتمال زیادی وجود دارد که قربانی باج گیری و خشونت مجازی شوند. این اتفاقات منجر به اضطراب های شدید در زندگی کودکان می شود که مناسب سن آنها نیست و هنوز توانایی روانی برای کنترل این اضطراب ها را ندارند.

سن خرید موبایل برای کودکان ۱۰ سال به بالا با ایجاد قوانین محکم

قوانین عضویت در اکثر شبکه های اجتماعی بیان می کند که کاربران برای عضویت باید حداقل 13 سال سن داشته باشند، اما تحقیقات نشان داده است که حدود 20 درصد از کودکان 10 ساله که تلفن همراه دارند، عضو شبکه های اجتماعی مانند اسنپ چت یا اینستاگرام هستند. . در این سن والدین به جای خرید گوشی، قوانین استفاده از تلفن همراه برای کودکان را برای گوشی های مشترک خانواده تمرین کرده و آموزش های لازم را به فرزندان خود ارائه دهند. مثلا می توانید از فرزندتان بخواهید که بعد از ساعت 9 شب تلفن همراهش را خاموش کند و به رختخواب نبرد.

در طول وعده‌های غذایی، مهمانی‌ها و گردش‌های خانوادگی، می‌توان قانونی را برای منع استفاده از تلفن همراه وضع کرد. همچنین نباید به کودک در حین انجام تکالیف مدرسه اجازه استفاده از تلفن همراه را داد.

 نکته مهم این است که قوانین روشنی وضع کنید و اجازه ندهید اوضاع از کنترل خارج شود.

همچنین برای این کار می توانید از ابزارها و برنامه های کنترلی و نظارتی طراحی شده برای والدین کمک بگیرید. با نصب این برنامه ها بر روی تلفن همراه فرزندتان می توانید فعالیت های او را زیر نظر بگیرید و دسترسی به برنامه های مختلف را کنترل کنید.

در حین اعمال این محدودیت ها، رابطه محترمانه و صمیمی با کودکان را در نظر بگیرید. تحقیقات نشان داده است که کودکانی که از تنبیه می ترسند، در صورت تجربه موقعیت خطرناک، کمتر از والدین خود کمک می خواهند.

سن مناسب خرید موبایل برای کودکان، ۱۳ سالگی به بعد است

درست است که قاعده کلی روانشناسان در مورد شبکه های اجتماعی این است که بچه ها بعد از 13 سالگی می توانند تلفن همراه داشته باشند (بعضی کشورها این سن را 16 سالگی اعلام کرده اند) اما والدین باید از رشد روانی خود آگاه باشند. فرزندان. همچنین توجه کنید به عنوان مثال، اگر فرزند شما بتواند با دوستانش روابط معناداری برقرار کند و با شما رابطه خوبی داشته باشد، اگر مشکلی در فضای مجازی برای او پیش بیاید، احتمالاً آن را با شما در میان می گذارد. در نتیجه بهترین زمان برای خرید موبایل برای فرزندتان علاوه بر شرط سنی، به سطح مهارت هایی مانند مسئولیت پذیری کودک، رعایت قوانین، مرحله رشد روانی و ارزش های خانوادگی مربوط می شود.

سن مناسب خرید موبایل برای کودکان

مراقب باشید اقدامات آموزشی و پیشگیرانه شما نقش مهمی در ورود ایمن فرزندتان به دنیای تلفن همراه و گوشی های هوشمند داشته باشد. به عنوان مثال، «تربیت جنسی کودک» می تواند نقش مهمی در پیشگیری از آسیب های مربوط به فضای مجازی مانند خشونت و آزار و اذیت جنسی یا سوء استفاده داشته باشد.

همچنین می توان گفت که رابطه مستقیمی بین افزایش استفاده کودکان از تلفن همراه و مشکلات روانی وجود دارد. بنابراین، والدین باید رویکرد فعال تری داشته باشند و اطمینان حاصل کنند که کودکان به درستی از تلفن همراه استفاده می کنند. از آنجایی که محیط شبکه های اجتماعی می تواند باعث ایجاد استرس در کودکان شود، والدین باید مراقب تغییرات رفتاری کودک خود باشند و با آموزش مهارت های مناسب تا حد امکان میزان استرس را کاهش دهند.

با وجود تمام نکاتی که گفته شد، اگر قصد خرید گوشی موبایل برای فرزندتان را دارید، باید برنامه هایی را که روی آن نصب می شود، زیر نظر بگیرید. توجه داشته باشید که سن فرزندتان برای خرید موبایل، شما را از زیر بار این مسئولیت ها رها نمی کند. محتویاتی را که فرزندتان به عنوان غذای روزانه برای روان خود استفاده می کند، متناسب با سن خود انتخاب کنید. به عنوان مثال، اگر فرزندتان به تماشای انیمیشن یا بازی کردن علاقه نشان می دهد، به جای اینکه اجازه دهید از فضای بی نهایت گوگل دانلود کند، بهتر است اپلیکیشن های تخصصی ایرانی مانند ویدزی را در اختیار او قرار دهید. در این صورت کودک شما در محیطی متناسب با سطح رشد، نیازهای روانی و فرهنگی او قرار می گیرد که توسط تعداد زیادی روانشناس و متخصص دیجیتال نظارت می شود و آسیب را به حداقل می رساند.

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف ویژه 55 درصدی بسته جامع تربیت فرزند فقط برای 100 نفر اول
6.000.000 تومان
2.700.000 تومان فقط برای 100 نفر