عذرخواهی والدین از کودک

عذرخواهی از کودک

عذرخواهی والدین از کودک

اکثر والدین احساس می‌کنند عذرخواهی والدین از کودک کار درستی نیست زیرا تصور می‌کنند چون بزرگتر هستند حق با آن‌ها است. اما در نظر داشته باشید باعدم عذرخواهی والدین از کودک، کودک نمی‌تواند الگو عذرخواهی را یاد گیرد. عذر خواهی بدین معناست که فرد اشتباه خود را بپذیرد و از انجام آن کار پشیمان است.

همه افراد امکان دارد اشتباه کنند پس معذرت خواهی روشی عالی برای جبران رفتارها است. هنگام عذرخواهی کودک حس خوبی پیدا می‌کند و همچنین این عمل را می‌آموزد.

آموزش عذرخواهی به کودک

زمان مناسب برای عذرخواهی والدین از کودک

ممکن است از خود بپرسید چه زمانی عذرخواهی لازم است؟ که در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

عذرخواهی در مقابل اشتباهات خود

در مقابل اشتباهات لازم است عذرخواهی والدین از کودک انجام شود حتی اگر احساس کنید کارتان کم اهمیت یا بی‌اهمیت بوده است. برای مثال: زمانی که صحبت کود را قطع می‌کنید بگویید معذرت که حرفت را قطع کردم. در نظر داشته باشید کودکان از والدین خود الگو می‌گیرند پس هر رفتاری که دوست دارید کودک با شما داشته باشد شما نیز نیاز است با او همان گونه رفتارکنید.

دقت کنید برای محدودیت‌ها و قوانین که می‌گذارید نیازی به معذرت خواهی نیست اما در صورت قانون‌شکنی خودتان می‌بایست عذرخواهی کنید.

توضیح به کودک

اطمینان پیدا کنید معذرت خواهی شما بر روی عملکردهای کودکتان اثری نخواهد داشت زیرا کودکان نمی‌توانند موضوعات را تحلیل کنند. با معذرت خواهی به صورت غیر مستقیم رفتارهای خوب از بد را برای کودک تجزیه خواهید کرد. برای مثال اگر داد زدید به او بگویید معذرت می‌خوام که داد زدم زیرا عصبانی بودم اما می‌دانم که رفتارم اشتباه بوده است.

اصول رفتار با کودک

عدم مقاومت

بسیاری از پدر و مادرها پس از اشتباه نمی‌خواهند آن را قبول کنند و رفتار کودک را بهانه می‌کنند برای مثال به کودک می‌گویند رفتار تو اشتباه بود که من داد زدم. در این صورت کودک نمی‌تواند الگوی خوبی را دریافت کند و برای عذر خواهی همیشه مقاومت از خود نشان خواهد داد.

عموما کودکان در کارهای مختلف از اشتباهات خود فرار می‌کنند اما لازم است تا به او بیاموزید که رفتارش اشتباه بوده و برای رفتار اشتباهش نیاز است تا عذرخواهی کند. پس اگر قصد دارید کودکتان بابت رفتارهای اشتباهش معذرت خواهی کند، در مرحله اول خودتان پیش قدم شوید.

بکار نبردن عذر و بهانه

برای عذرخواهی بهانه ممنوع! برای رفتارها و مشکلات بهانه نیاورید و اگر اشتباهی را مرتکب شدید فورا عذرخواهی کنید.

پذیرش مسئولیت کارهای خود

مسئولیت‌پذیر باشید. شما با عذرخواهی کردن پیام مسئولیت‌پذیری را به کودک می‌دهید. همانطور که گفتیم کودکان از والدین الگو می‌گیرند پس برای تربیت کودک مسئولیت‌پذیر می‌بایست خودتان مسئولیت‌پذیر باشید.

عذرخواهی والدین از کودک/جبران اشتباه

کودک مسئولیت پذیر

برای جبران اشتباهات همیشه برنامه ریزی داشته باشید و این مورد را به کودک خود نیز آموزش دهید. جهت ارتباط بهتر با فرزند خود می‌توانید از بسته جامع تربیت فرزند استفاده نمایید.

برنامه ریزی برای دفعات بعد

از کودک خود سوال کنید چه کارهای متفاوت دیگری برای جبران می‌توان انجام داد. احتمالا پیشنهادهای متفاوتی را دریافت می‌کنید و پس شنیدن نظرات سعی کنید چند مورد را در قوانین خانواده جای دهید. همچنین سعی کنید کارها و فعالیت‌هایی که با کودک قصد دارید انجام دهید را به تاخیر نیاندازید.

اطلاع از آمادگی کودک برای آشتی

با در آغوش گرفتن کودک جهش‌های عاطفی و احساسی بوجود می‌آید و کودک به راحتی می‌تواند احساسات خود را بیان نماید. دقت کنید کودکان برای بخشش نباید تحت فشار قرار گیرند و بخشش می‌بایست از قلب و به خواست خود کودک باشد.

توجه کنید که عذرخواهی والدین از کودک نه تنها رفتار بدی نیست بلکه بسیار پسندیده است. زیرا کودکان از والدین‌پذیرش اشتباه و مسئولیت‌پذیری را یاد می‌گیرد.

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی موضوع عذرخواهی والدین از کودک پرداختیم تا شما عزیزان بتوانید به کودکان خود مهارت‌های بیشتری را یاد دهید. اصول اخلاقی همیشه بیانگر موضوع عذرخواهی بوده است. حال اگر مخاطب بزرگ سال یا کودک باشد. عذرخواهی نشان دهنده‌پذیر اشتباه و مهربانی است. با عذرخواهی به کودک یاد خواهید داد تا او نیز بپذیرد تا معذرت خواهی کند.

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف ویژه 55 درصدی بسته جامع تربیت فرزند فقط برای 100 نفر اول
6.000.000 تومان
2.700.000 تومان فقط برای 100 نفر