اصول انتخاب بهترین روانشناس کودک

بهترین روان شناس کودک

روحیه کودکان بسیار حساس است که تربیت و سلامت روان آن‌ها می‌بایست بسیار مورد توجه والدین قرار گیرد. در سنین ابتدایی، کودکان بسیار تاثیرپذیر هستند و رفتار اطرافیان و والدین در شخصیت آن‌ها اثر گذار است.

باتوجه به اهمیت کودکان و آینده کودکان، جهت رفع برخی مشکلات و اختلالات نیاز است تا به مشاوره و روان‌شناس مراجعه شود که در این مقاله به موضوع اصول انتخاب بهترین روانشناس کودک می‌پردازیم.

جهت کسب اطلاعات بیشتر تا انتها مطلب با ما همراه شوید.

نکات مهم در هنگام انتخاب روان شناس کودک

روانشناسی کودک چیست؟

حتما راجع به اهمیت روان‌شناس اطلاعات دارید. مراجعه به روان‌شناس در هر سنی و برای هر فردی ممکن است نیاز باشد.

روان‌شناسی کودک یکی از شاخه‌های مهم در روان‌شناسی است، روان‌شناسی کودک ابعاد مختلفی را در بر می‌گیرد که هر یک جهت تربیت کودک امری ضروری است.

مسائلی که روان‌شناسی کودک به آن می‌پردازد عبارت‌اند از:

  • شناخت و درمان مسائل شناختی
  • رفتار‌های روانی
  • رفتار‌های عاطفی

به بیان دیگر می‌توان گفت: روان‌شناسی کودک به حفظ و سلامت روان کودک می‌پردازد و شرایط تربیت اصولی و صحیح را فراهم می‌کند.

روانشناس کودک کیست؟

همانطور که از نام روان‌شناس کودک پیداست، این حوزه به تربیت فرزند، رفتار کودکان و نیاز‌های عاطفی و شناختی کودکان اختصاص دارد. وظیفه اصلی روان‌شناسان کودک، ارائه راهکار‌ها و روش‌های برخورد با کودک است.

روان‌شناسان کودک توانایی آنالیز دقیق مشکلات کودک و درمان کودک را دارند. به طور دقیق‌تر روان‌شناس کودک به حل مشکلات و پل ارتباطی میان کودک و والدین است.

ویژگی‌های روانشناس کودک خوب چیست؟

تربیت کودک امری بسیار مهم و حساسی است پس اگر قصد دارید به روان‌شناس کودک مراجعه نمایید حتما می‌بایست نکاتی رعایت شود که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

  • تخصص در حوزه کودک

در هر کاری از متخصص کمک بگیرید، باتوجه به توضیحات بیان شده و اهمیت تربیت کودک سعی کنید به درمانگر متخصص و خبره مراجعه نمایید.

برای مثال: روان‌شناس کودک بر اختلالات و رفتار‌های کودک تمرکز دارد و می‌تواند آن‌ها را بررسی نماید اما روان‌شناس هوش و استعدادیابی بر موضوعاتی مانند تمرکز کودکان و بهره بری بیشتر تمرکز دارد.

  • مهارت

یکی از اصول مهمی که روان‌شناس کودک باید دارا باشد، مهارت است زیرا با مهارت و راهنمایی‌های روان‌شناس می‌توانید مشکل خود را حل کنید. جهت اطلاع از مهارت‌های درمانگر از رزومه کاری فرد بهره ببرید و تمامی نکات رزومه کاری روان‌شناس را باتوجه به انتظارات خود تطبیق دهید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

  • توانایی ارتباط با کودک

بهترین روانشناس کودک می‌بایست توانایی برقراری ارتباط با کودک را داشته باشد تا بتواند با برقرای ارتباط، کودک را به خود جذب نماید. بنابراین درمانگری را انتخاب نمایید تا این توانایی را داشته باشد، زیرا هنگامی که کودک با درمانگر ارتباط نگیرد ممکن است روند درمان به صورت درست پیش نرود.

  • توانایی ارتباط با والدین کودک

مهم‌ترین و بزرگ‌ترین بخش انتخاب بهترین روان‌شناس کودک، برقراری با والدین کودک است زیرا با برقراری ارتباط، خانواده در جریان رفتار ها، نیاز‌ها و پیشرفت‌های کودک قرار می‌گیرند.

همانطور که دریافتیم اشتراک‌گذاری وضعیت و روند درمانی توسط درمانگر بسیار با اهمیت است.

چرا سلامت روان کودک اهمیت دارد؟

چرا روان شناسی کودک اهمیت دارد؟

کودکان در هنگام تولد مانند برگه‌ای سفید هستند که هیچ نوشته و نقش و نگاری ندارند اما به مرور زمان اطرافیان و والدین سبب تشکیل شخصیت‌ها در کودک می‌شوند. در مسیر رشد امکان دارد کودک تحت شرایط محیط رفتار‌های نادرست از خود نشان دهد که این رفتار‌ها می‌بایست با اطلاعات و نظریه متخصص درمان شود زیرا امکان دارد در صورت‌عدم سلامت روان به مشکلات رفتاری، ذهنی و روانی مبتلا خواهند شد. مهمترین دلایل اهمیت‌های مراجعه به روان‌شناس عبارت‌اند از:

  • کمک به رشد صحیح کودک

با مراجعه به بهترین روان‌شناس کودک، فرزند عزیزتان در مسیر درست و اصولی رشد خواهد کرد و همچنین از نظر ذهنی و روانی سالم‌تر خواهد ماند.

  • آموزش مهارت‌ها

افراد در هر مرحله از زندگی نیاز به راهنما دارند و کودکان نیز از این قاعده مستثی نیستند. باتوجه به موارد بیان شده کودک می بایست در هر حوزه آموزش ببیند تا رفتار‌های صحیحی را از خود نشان دهد. توجه داشته باشید مهارت‌های درمانگر در این مرحله بسیار با اهمیت است و حتما این موضوع را درنظر گیرید.

  • درمان مسائل روانشناختی

مسائل روان شناختی مانند: بیش فعالی و اوتیسم در آینده کودکان بسیار اثر گذار خواهد بود و جهت درمان این موضوع می‌بایست به بهترین روان‌شناس کودک مراجعه شود، زیرا توانایی ریشه‌یابی این اختلالات نیاز به تخصص دارد و روند درمانی نیز باید به صورت دقیق و مناسب طی شود.

بهترین روانشناس کودک را چطور پیدا کنیم؟

یکی از مهم‌ترین چالش‌ها برای والدین انتخاب درمانگر است، زیرا درمانگر می‌بایست در حوزه خود تخصص داشته باشد. در هنگام انتخاب درمانگر حتما رزومه کاری، میزان تحصیلات و دستاورد‌ها را مورد بررسی قرار دهید.

درمانگر را هیچ گاه با عجله انتخاب نکنید زیرا این مسئله نیاز به تمرکز دارد. شما با مراجعه به سایت استاد کامران صاحبی می‌توانید سوابق و روزمه کاری را بررسی نمایید و همچنین از شبکه‌های اجتماعی این مجموعه در جهت کسب اطلاعات و ارائه نکات روان شناسی می توانید استفاده کنید.

بهترین روان شناس کودک در مشهد

نکات مهم برای انتخاب روانشناس کودک شامل:

•        پدر و مادر ها برای تربیت بهتر کودک، نیاز دارند تا از صحبت‌های روان‌شناس استفاده کنند زیرا در هر سن کودکان رفتار‌های متفاوتی دارند و باتوجه به سن کودک می‌بایست رفتار شود. توجه داشته باشید مراجعه به روان‌شناس به معنای وجود مشکل نیست بلکه جهت تامین سلامتی این امر انجام می‌شود.

•        جهت دریافت خدمات روان‌شناسی هیچ گاه کودک را مجبور نکنید زیرا این کار باعث آزار کودک و درمان آزار دهنده خواهد شد.

•        روند جلسات درمانی را به صورت دقیق و منظم پیش ببرید و در بین جلسات وقفه ایجاد نکنید.

•        درمان‌های روان شناختی معمولا مدت زیادی طول می‌کشد پس نیاز است تا صبر و حوصله لازم را به خرج دهید تا به نتیجه دلخواه برسید.

•        درمانگر و روان‌شناس کودک را باتوجه به انتظارات انتخاب نمایید.

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی اصول انتخاب بهترین روانشناس کودک پرداختیم. کودکان در هر سنی نیاز به راهنما دارند و لازم است والدین آن هارا همراهی کنند.

مهم‌ترین نکته در هنگام انتخاب بهترین روان‌شناس کودک، توانایی‌های درمانگر است. رزومه کاری و دستاورد‌های فرد درمانگر بسیار باید مورد توجه قرار گیرد. برخی ویژگی‌هایی که روان‌شناس کودک نیاز دارد دارا باشد عبارت‌اند از: ارتباط با کودک، تخصص، مهارت و ارتباط با والدین.

برای انتخاب بهترین روان‌شناس کودک به مجموعه استاد کامران صاحبی مراجعه نمایید و از آموزش‌های اصولی این مجموعه و شبکه‌های اجتماعی این گروه استفاده نمایید.

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف ویژه 55 درصدی بسته جامع تربیت فرزند فقط برای 100 نفر اول
6.000.000 تومان
2.700.000 تومان فقط برای 100 نفر