بهترین روش رفتار با دوقلوها

رفتار با کودکان دوقلو

یکی از موهبت‌های الهی داشتن فرزند دوقلو است. اما در نظر داشته باشید دوقلوها دارای اختلاقیات و رفتارهای متفاوت هستند. با این شرایط رفتارها با هرکدام از کودکان دوقلو باید فرق داشته باشد. در این مقاله به بررسی بهترین روش رفتار با دوقلوها می‌پردازیم، تا انتها مطلب با ما همراه شوید.

عموما دوقلوهای ناهمسان رفتارهای متفاوت و در برخی از موارد برعکس یکدیگرند. هر یک از دوقلوها می‌بایست جداگانه در جامعه پذیرفته شوند.

با فرزندان دوقلو چه رفتارهایی داشته باشیم؟

برخورد با دوقلوها باید به صورت حساب شده انجام شود. پدر و مادرها به عنوان اولین نفرات نیاز است اطلاعات و رفتار مناسبی را از خود نشان دهند. مهم‌ترین نکته‌ای که باید در نظر گرفته شود تفاوت‌ها بین دوقلوها است و افراد باید قبول کنند هر یک توانایی و استعداد متفاوت دارند.

با فرزندان دوقلو چه رفتارهایی داشته باشیم؟
  • عدم پوشاندن لباس یک شکل و یک رنگ به دوقلوها

همانطور که گفته شد دوقلوها نیازی نیست شبیه یکدیگر باشند، پس رفتارهایی که در برابر این کودکان باید نشان داد عبارت‌اند از: عدم استفاده از لباس یک رنگ و یک شکل

پوشاندن لباس‌های یکسان در دوقلوها یکی از اشتباهات رایج در فرهنگ‌ها است، زیرا کودک از سن کم باید بداند که با خواهر و یا برادر خود تفاوت دارد.

  • مجزا بودن رفتارها

گاهی اوقات ممکن است کارها و فعالیت‌ها برای یک قل جذاب باشد اما برای دیگری هیچ جذابیتی ندارد. پس نیاز است تا به سلیقه هردو احترام گذاشته شود این کار سبب می‌شود تا استعداد، اعتماد بنفس و نبوغ کودک رشد داشته باشد.

  • عدم تاکید بر دوقلو بودن

این باور که دوقلوها باید با یکدیگر یکی باشند اشتباه است زیراعدم استقلال و هویت شخصی را برای کودک به دنبال دارد. برای مثال: در کلاس‌های تفریحی و یا انتخاب وسایل شخصی نظر هردو پرسیده شود. در نظر داشته باشید برای ایجاد جایگاه در هر کودک، عکس‌های تک نفره هم بگیرید تا حس استقلال بوجود آید.

  • عدم مقایسه دوقلوها

هریک از دوقلوها می‌بایست با نام‌های خود صدا زده شوند چون به دلیل یکسان بودن توسط افراد جامعه بسیار مقایسه می‌شوند. سعی کنید در جمع دوقلو بودن کودکان را زیاد بیان نکنید زیرا کودکان با یکدیگر امکان دارد تفاوت‌های هوشی، رفتاری داشته باشند و با مقایسه، احساس حسادت پیش خواهد آمد.

  • شرکت در کارهای کودکان

والدین نیاز است به کودکان یاد دهند تا از وسایل و اسباب بازی‌ها به صورت نوبتی استفاده شود، همچنین در هنگام بازی‌ها از آموزش غافل نشوید و زمانی را به آموزش اختصاص دهید.

چگونه ناسازگاری بین دوقلوها را مدیریت کنیم؟

هیچ گاه در دعواهای بین کودکان دخالت نکنید مگر در هنگامی که خطر تهدید می‌کند. دقت داشته باشید بین دوقلوها وابستگی زیاد ایجاد نکنید و با هردو به یک اندازه مهر بورزید، تا حد امکان در دعاوی به دنبال مقصر نباشید.

مدیریت دعوا بین دوقلو ها

سوالات کلیشه‌ای در برخود با کودکان دوقلو

کدوم بزرگتره؟

یکی از آزار دهنده‌ترین سوالات در بین دوقلو ها، بزرگ‌تر و کوچک‌تری آن‌ها است. در دوقلوهای نا همسان این مقایسه بسیار ناخوشایند خواهد بود. با پرسش این سوال احساس رئیس بودن و تقدم بر یکدیگر پدید می‌آید.

دوقلو هستید؟

عموما افراد هنگامی که دوقلو می‌بینند سوال می‌کنند دوقلو هستید؟! این پرسش سبب معذب شدن و توجه به کودکان می‌شود.

شما توانایی خواندن فکر یکدیگر را دارید.

خرافات یکی از گزینه‌های مخرب در ارتباط دوقلو هاست. طبق تحقیقات به عمل آورده شده الگوهای فکری در دوقلوها بسیار مشابه است اما این ارتباط فکری را از صمیمیت زیاد نمی‌توان دانست.

یا هیچ کدام یا هردو

هنگام انتخاب اعضای گروه، مهمانی یا دورهمی‌ها افراد تصور می‌کنند نیاز است تا هردو قل حضور داشته باشند. حضور در دو قل شاید لذت بخش باشد اما فرزند بزرگتر دوست دارد به عنوان شخصیت مستقل در بین خانواده و جامعه پذیرفته شود.

تو کدوم هستی؟

بهتر است در هنگام استفاده از این سوال بیان شود، تشخیص ضعیف من را بپذیرید اما شما بسیار شبیه هم هستید، آیا می‌توانم نام شما را بدانم؟

با دعوای فرزندان دوقلو چگونه رفتار کنیم؟

دعوا بین خواهر و برادرها طبیعی است و دوقلوها نیز این رفتار و دعواها را دارند. خرید اسباب بازی را می‌توان جزو اولین دعواها بین دوقلوها محسوب کرد. حال رفتارهایی که در هنگام دعوا دوقلوها می‌بایست نشان داد عبارت‌اند از:

•           اعلام بی‌طرفی

•           مشخص کردن مرزها و رفتارها

•           ایجاد همکاری بین کودکان

•           خوب گوش دادن به صحبت‌های کودکان

•           تایید احساسات

•           تنظیم انتظارات

•           گوش دادن به حرف‌های هردو طرف

•           هدف‌گذاری برای حل دعوا

جمع بندی

در این مقاله به بررسی بهترین روش رفتار با دوقلوها پرداختیم تا شما والدین عزیر بتوانید با کودکان هم سان و غیر هم سان خود ارتباط بهتری برقرار نمایید. در نظر داشته باشید دوقلو هارا شخصیت جدا در نظر بگیرید و هر یک را در جایگاه مجزا قرار دهید.

یکی از مهم‌ترین نکات در برخورد با دوقلوها حق انتخاب دادن به هر یک به صورت جداگانه است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و سوالات دیگر می‌توانید با مجموعه استاد کامران صاحبی ارتباط برقرار نمایید.

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخفیف ویژه 55 درصدی بسته جامع تربیت فرزند فقط برای 100 نفر اول
6.000.000 تومان
2.700.000 تومان فقط برای 100 نفر